event burgee venue burgee

2019 PORT OTAGO ANNIVERSARY REGATTA 16/03/19

PORT CHALMERS YACHT CLUB

JUNIOR Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: TCF
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP RACE 1 RACE 2 Total Rank
BIC ZOE BARTON BIC 9589 JUNIOR 0.610 1.0 1.0 2.0 1
BIC MICAH DUCKLES BIC 9488 JUNIOR 0.610 2.0 2.0 4.0 2
BIC SOLOMAN CLOUGHLEY BIC 9605 JUNIOR 0.610 3.0 3.0 6.0 3

CENTREBOARD/A Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 7, Scoring system: TCF
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP RACE 1 RACE 2 Total Rank
ARK PINKY MORRIS LASER RADIAL 190328 CENTREBOARD/A 0.870 2.0 1.0 3.0 1
SLO-MO DRAGOA BLAGA LASER RADIAL 186660 CENTREBOARD/A 0.870 1.0 2.0 3.0 2
TIGER WOODS WOULD GRAEME WALL PAPER TIGER 157 CENTREBOARD/A 1.111 3.0 5.0 8.0 3
MANDY ANNA WALROND LASER RADIAL 202710 CENTREBOARD/A 0.870 4.0 4.0 8.0 4
LASER PEPA CLOUGHLEY LASER RADIAL 18666 CENTREBOARD/A 0.870 7.0 3.0 10.0 5
29NER MIRIAM BARTON 29NER 2015 CENTREBOARD/A 1.030 5.0 8.0 DNF 13.0 6
MR ZIPPY MORRIS HALL LASER RADIAL 196063 CENTREBOARD/A 0.870 6.0 8.0 DNF 14.0 7

CENTREBOARD/B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: TCF
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP RACE 1 RACE 2 Total Rank
RAIDER ALIISTAIR SIME SUNBURST 886 CENTREBOARD/B 0.750 2.0 1.0 3.0 1
COCK AND BULL JARVIS CROSS SUNBURST 1680 CENTREBOARD/B 0.750 1.0 2.0 3.0 2
PORT OTAGO 2 OLLIE GILMOUR SUNBURST 1482 CENTREBOARD/B 0.750 3.0 5.0 DNF 8.0 3
AL FRESCO PETER NEES SUNBURST   CENTREBOARD/B 0.750 4.0 5.0 DNF 9.0 4

TRAILER YACHT A Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 5, Scoring system: TCF
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP RACE 1 RACE 2 Total Rank
MENACE RICHARD HAWKINS ROSS 780 T 4175 TRAILER YACHT A 0.933 1.0 1.0 2.0 1
EASY RIDER STEVE DUDER ROSS 780 T3064 TRAILER YACHT A 0.933 4.0 2.0 6.0 2
COMFORTBALY NUMB SAM CROSS ROSS 780 T3362 TRAILER YACHT A 0.933 2.0 4.0 6.0 3
EL-CAPONE RORY GODMAN ELLIOT 7 T 4051 TRAILER YACHT A 0.941 3.0 3.0 6.0 4
LIGHT FINGERS MIKE McGARRY ROSS 780 T 1068 TRAILER YACHT A 0.933 5.0 5.0 10.0 5

TRAILER YACHT B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 3, Scoring system: TCF
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP RACE 1 RACE 2 Total Rank
CHARADE ALEX BRUCE NOELEX 22 T 2365 TRAILER YACHT B 0.811 2.0 1.0 3.0 1
RED PEPPER GYWNN GILMOUR NOELEX 22 T 807 TRAILER YACHT B 0.811 1.0 2.0 3.0 2
LYRIC STEVE McNEIL NOELEX 22 T 1019 TRAILER YACHT B 0.811 3.0 3.0 6.0 3

TRAILER YACHT C Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 2, Scoring system: TCF
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP RACE 1 RACE 2 Total Rank
CEILING ZERO GRAEME HOSKINS FARR 6000 T 3947 TRAILER YACHT C 0.745 1.0 1.0 2.0 1
SERENITY NICK MEEK RETRIEVER   TRAILER YACHT C 0.758 2.0 2.0 DNS 4.0 2

KEELER Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: TCF, Entries: 1, Scoring system: TCF
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP RACE 1 RACE 2 Total Rank
MARAQUITA JAMIE TODD SPENCER 2609 KEELER 0.778 1.0 1.0 DNS 2.0 1

RACE 1 - JUNIOR Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 1208, Course: 2, Wind dir: SW, Ave wind: 15
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
BIC ZOE BARTON BIC 9589 JUNIOR 0.610 14.44 0.08.59 1
BIC MICAH DUCKLES BIC 9488 JUNIOR 0.610 14.52 0.09.04 2
BIC SOLOMAN CLOUGHLEY BIC 9605 JUNIOR 0.610 1630 0:16:34 3

RACE 2 - JUNIOR Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 1315, Course: 2, Ave wind: 25
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
BIC ZOE BARTON BIC 9589 JUNIOR 0.610 15.12 0.09.16 1
BIC MICAH DUCKLES BIC 9488 JUNIOR 0.610 16.06 0.09.49 2
BIC SOLOMAN CLOUGHLEY BIC 9605 JUNIOR 0.610 18.04 0.11.01 3

RACE 1 - CENTREBOARD/A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 1215, Course: 2, Wind dir: SW, Ave wind: 15
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
SLO-MO DRAGOA BLAGA LASER RADIAL 186660 CENTREBOARD/A 0.870 53.44 0.46.45 1
ARK PINKY MORRIS LASER RADIAL 190328 CENTREBOARD/A 0.870 53.45 0.46.46 2
TIGER WOODS WOULD GRAEME WALL PAPER TIGER 157 CENTREBOARD/A 1.111 44.07 0.49.01 3
MANDY ANNA WALROND LASER RADIAL 202710 CENTREBOARD/A 0.870 57.58 0.50.26 4
29NER MIRIAM BARTON 29NER 2015 CENTREBOARD/A 1.030 50.47 0.52.18 5
MR ZIPPY MORRIS HALL LASER RADIAL 196063 CENTREBOARD/A 0.870 60.26 0.52.35 6
LASER PEPA CLOUGHLEY LASER RADIAL 18666 CENTREBOARD/A 0.870 63.59 0.55.40 7

RACE 2 - CENTREBOARD/A Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 1320, Course: 2, Ave wind: 25
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
ARK PINKY MORRIS LASER RADIAL 190328 CENTREBOARD/A 0.870 42.52 0.37.18 1
SLO-MO DRAGOA BLAGA LASER RADIAL 186660 CENTREBOARD/A 0.870 47.09 0.41.01 2
LASER PEPA CLOUGHLEY LASER RADIAL 18666 CENTREBOARD/A 0.870 49.48 0.43.20 3
MANDY ANNA WALROND LASER RADIAL 202710 CENTREBOARD/A 0.870 50.31 0.43.57 4
TIGER WOODS WOULD GRAEME WALL PAPER TIGER 157 CENTREBOARD/A 1.111 41.46 0.46.24 5
29NER MIRIAM BARTON 29NER 2015 CENTREBOARD/A 1.030 DNF   6
MR ZIPPY MORRIS HALL LASER RADIAL 196063 CENTREBOARD/A 0.870 DNF   6

RACE 1 - CENTREBOARD/B Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 1215, Course: 2, Wind dir: SW, Ave wind: 15
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
COCK AND BULL JARVIS CROSS SUNBURST 1680 CENTREBOARD/B 0.750 65.19 0.48.59 1
RAIDER ALIISTAIR SIME SUNBURST 886 CENTREBOARD/B 0.750 65.43 0.49.17 2
PORT OTAGO 2 OLLIE GILMOUR SUNBURST 1482 CENTREBOARD/B 0.750 67.07 0.50.20 3
AL FRESCO PETER NEES SUNBURST   CENTREBOARD/B 0.750 69.21 0.52.01 4

RACE 2 - CENTREBOARD/B Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 1320, Course: 2, Ave wind: 25
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
RAIDER ALIISTAIR SIME SUNBURST 886 CENTREBOARD/B 0.750 50.23 0.37.47 1
COCK AND BULL JARVIS CROSS SUNBURST 1680 CENTREBOARD/B 0.750 52.28 0.39.21 2
PORT OTAGO 2 OLLIE GILMOUR SUNBURST 1482 CENTREBOARD/B 0.750 DNF   3
AL FRESCO PETER NEES SUNBURST   CENTREBOARD/B 0.750 DNF   3

RACE 1 - TRAILER YACHT A Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 1220, Course: 2, Wind dir: SW, Ave wind: 15
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
MENACE RICHARD HAWKINS ROSS 780 T 4175 TRAILER YACHT A 0.933 43.48 0.40.52 1
COMFORTBALY NUMB SAM CROSS ROSS 780 T3362 TRAILER YACHT A 0.933 48.03 0.44.50 2
EL-CAPONE RORY GODMAN ELLIOT 7 T 4051 TRAILER YACHT A 0.941 49.30 0.46.35 3
EASY RIDER STEVE DUDER ROSS 780 T3064 TRAILER YACHT A 0.933 50.43 0.47.19 4
LIGHT FINGERS MIKE McGARRY ROSS 780 T 1068 TRAILER YACHT A 0.933 51.00 0.47.35 5

RACE 2 - TRAILER YACHT A Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 1325, Course: 2, Wind dir: SE, Ave wind: 25
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
MENACE RICHARD HAWKINS ROSS 780 T 4175 TRAILER YACHT A 0.933 33.46 0.31.30 1
EASY RIDER STEVE DUDER ROSS 780 T3064 TRAILER YACHT A 0.933 37.47 0.35.15 2
EL-CAPONE RORY GODMAN ELLIOT 7 T 4051 TRAILER YACHT A 0.941 38.02 0.35.47 3
COMFORTBALY NUMB SAM CROSS ROSS 780 T3362 TRAILER YACHT A 0.933 39.27 0.36.48 4
LIGHT FINGERS MIKE McGARRY ROSS 780 T 1068 TRAILER YACHT A 0.933 40.20 0.37.38 5

RACE 1 - TRAILER YACHT B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 1220, Course: 2, Wind dir: SW, Ave wind: 15
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
RED PEPPER GYWNN GILMOUR NOELEX 22 T 807 TRAILER YACHT B 0.811 52.27 0.42.32 1
CHARADE ALEX BRUCE NOELEX 22 T 2365 TRAILER YACHT B 0.811 52.43 0.42.45 2
LYRIC STEVE McNEIL NOELEX 22 T 1019 TRAILER YACHT B 0.811 57.00 0.46.14 3

RACE 2 - TRAILER YACHT B Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 1325, Course: 2, Wind dir: SE, Ave wind: 25
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
CHARADE ALEX BRUCE NOELEX 22 T 2365 TRAILER YACHT B 0.811 41.02 0.33.17 1
RED PEPPER GYWNN GILMOUR NOELEX 22 T 807 TRAILER YACHT B 0.811 41.37 0.33.45 2
LYRIC STEVE McNEIL NOELEX 22 T 1019 TRAILER YACHT B 0.811 44.43 0.36.16 3

RACE 1 - TRAILER YACHT C Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 1220, Course: 2, Wind dir: SW, Ave wind: 15
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
CEILING ZERO GRAEME HOSKINS FARR 6000 T 3947 TRAILER YACHT C 0.745 58.28 0.43.33 1
SERENITY NICK MEEK RETRIEVER   TRAILER YACHT C 0.758 70.21 0.53.20 2

RACE 2 - TRAILER YACHT C Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 1325, Course: 2, Wind dir: SE, Ave wind: 25
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
CEILING ZERO GRAEME HOSKINS FARR 6000 T 3947 TRAILER YACHT C 0.745 44.48 0.33.23 1
SERENITY NICK MEEK RETRIEVER   TRAILER YACHT C 0.758 DNS   2

RACE 1 - KEELER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1200, Course: 2, Wind dir: SW, Ave wind: 15
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Elapsed Corrected Rank
MARAQUITA JAMIE TODD SPENCER 2609 KEELER 0.778 58.49 0.45.46 1

RACE 2 - KEELER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1310, Course: 2, Ave wind: 25
Yacht Skipper Class SailNo Fleet H/CAP Place Rank
MARAQUITA JAMIE TODD SPENCER 2609 KEELER 0.778 DNS 1



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com